Posta Kodu Sorgulama


Aşağıdaki dinamik arama motorumuzu kullanarak il, ilçe, mahalle veya köylere ait posta kodlarını öğrenebilirsiniz.

Rize Posta Kodu Sorgula


53000

Rize posta kodu araması sonucunda ulaştığımız değer 53000. Posta kodu, herhangi bir işyerine mesela Rize adresine gönderebileceğiniz kargo , koli, mektup veya zarf gibi materyallerin direkt olarak ulaştırılması için lazım olan modern kod numarasıdır. Türkiye'de her semtin posta kodu değişik 5 rakamlı kodlardan oluşturulmuştur, baktığınız üzere Rize posta kodu 53000. Rize adresine ulaştırmak istediğiniz kolilerin irsaliye kısmına yazılacak olan bu özel kodlar ile gönderileriniz hızlı ve güvenli bir şekilde istediğiniz adrese gitmektedir.

Firmaların posta gönderiminde rahat etmesi için lazım olan posta kodları, eşsiz Rize posta kodu vesilesiyle posta işleri sorunsuzca işlemektedir. Rize konumunda bulunan bir adrese mektup, zarf veya fatura göndermek isterseniz Rize posta kodu olan 53000 numarasını gönderi evraklarına yazabilirsiniz.

Rize posta kodunun özel bir kod olması sebebiyle gönderilen postanın istenilen adrese güvenli bir şekilde gitmesine olanak sağlar. Eğer posta kodu gibi bir kavram olmasaydı gönderilerde büyük bir karmaşa yaşanacaktı. Rize posta kodu 53000 yardımı ile gönderilerilerinizi eksiksiz bir şekilde belirlediğiniz adrese gönderebileceğiniz için herhangi bir sorunun olması söz konusu bile edilemez.

Posta kodlarının bir diğer faydası ise, kargo firmalarının depo bölümlerinde postaların posta kodlarına göre gruplandırılmasına olanak tanımaktadır. Böylelikle büyük bir karmaşadan kurtulunur Rize adresine posta gönderimi çok kolay olur.

Eğer bir akrabanıza veya bir müşterinize kargo yollayacaksanız Rize posta kodu sonuçlarını internet sitemiz aracılığıyla rahatça yapabilirsiniz. Web sitemizde bulunmakta olan gelişmiş arama motorumuz yardımı ile PTT üzerinden alınan güncel veriler ile doğru bilgilere ulaşabilirsiniz. Sırasıyla; il, ilçe, mahalle veya köy seçimini yaparak dilediğiniz posta kodunu hızlıca bulabilirsiniz.

İnternetin günümüzde bir hayli popüler olmasıyla birlikte sadece dosya üzerinde kullanılmayan posta kodları, dijital ortamda bulunan e-ticaret sitelerindeki gönderi adresi bölümlerinde zorunlu olarak istenilmektedir. Hata yapmak istemeyen yöneticiler, yaşadığınız yörenin posta kodunu öğrenmek isterler.

Türkiye, Rize için toplamda 12 posta kodu kaydı bulunmaktadır.

Rize Posta Kodları

Ardeşen 53400
Çamlıhemşin 53780
Çayeli 53210
Derepazarı 53900
Fındıklı 53700
Güneysu 53350
Hemşin 53550
İkizdere 53690
İyidere 53610
Kalkandere 53500
Merkez 53800
Pazar 53340

Posta kodları yalnızca Türkiye’de kullanılmaz. Tüm dünyada posta kodu bulunur. Genellikle posta kodu zip code gibi yabancı kelimeleri ile aranmaktadır. Bazı bölgelerde numaralardan hariç yazılar da posta koduna katılmıştır. Posta kodunun en temel amacı; doğabilecek her türlü adres karmaşasının önüne geçmektir. Türkiye’de kullanılmakta olan posta kodlarında ilk 2 sayı o bölgenin plaka kodunu diğerleri ise o şehre bağlı olan bölgeleri temsil eder.

Rize Posta Kodu Nedir?

Rize posta kodu : 53000 olarak bilinmektedir.


Rize İlçeleri