Posta Kodu Sorgulama


Aşağıdaki dinamik arama motorumuzu kullanarak il, ilçe, mahalle veya köylere ait posta kodlarını öğrenebilirsiniz.

Amasya Posta Kodu Sorgula


05000

Amasya posta kodu araması yapıldıında karşınıza çıkacak olan değer 05000. Posta kodu, herhangi bir konuma mesela Amasya adresine gönderi yapacağınız resmi evrak postaların eksiksiz olarak erişmesi için gereken teknik kod yapısıdır. Türkiye'de bulunan her ilçenin posta kodu her biri farklı 5 rakamlı kodtan oluşmaktadır, örneğin sorgulamasını yaptığınız Amasya posta kodu 05000. Amasya adresine göndermeyi planlandığınız kargoların üzerine yazılan bu özel numaralar ile gönderileriniz en hızlı ve en güvenilir bir şekilde istediğiniz adrese gitmektedir.

Kargocuların posta gönderiminde zorlanmaması için gerekli olan bu posta kodları, benzersiz Amasya posta kodu sayesinde posta işleri kusursuz bir şekilde işlemektedir. Amasya mevkinde belirlediğiniz bir adrese kargo , koli, mektup veya zarf göndermek isterseniz Amasya posta kodu olan 05000 numarasını dosyaya yazabilirsiniz.

Amasya posta kodunun özel bir kod olduğu için postanın belirlenen adrese daha rahat gitmesi için kullanılır. Şayet posta kodu gibi bir kavram olmasaydı gönderilerde büyük bir karmaşa oluşacaktı. Amasya posta kodu 05000 ile evraklarınızı hızlıca istediğiniz adrese gönderebileceğiniz için herhangi bir karışıklığın olması mümkün görünmemektedir.

Posta kodlarının başka bir faydası ise, kargo şirketlerinin dağıtım bölümlerinde postaların posta kodlarına göre gruplandırılmasına olanak sağlar. Bundan ötürü kargocuların iş yükü azalmaktadır. Amasya adresine posta gönderimi kolaylaşır.

Eğer sevdiklerinize veya arkadaşlarınıza mektup yollamak istiyorsanız Amasya posta kodu numaralarını web sayfamız yardımı ile kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Üst alanda bulunan eşsiz yapay zekamız sayesinde PTT üzerinden toplanan güncel datalar ile gerçek bilgilere ulaşabilirsiniz. Kullanması çok kolay olan web arayüzümüz sayesinde merak ettiğiniz posta kodunu kolayca öğrenebilirsiniz.

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte sadece dosya üzerinde bulunmayan posta kodları, internette bulunan e-ticaret internet sitelerinin teslimat adresi bölümlerinde de mutlaka istenmektedir. Hata yapmamak adına platform sahipleri, yaşadığınız yörenin posta kodunu öğrenmek isterler.

Türkiye, Amasya için toplamda 7 posta kodu kaydı bulunmaktadır.

Amasya Posta Kodları

Göynücek 05900
Gümüşhacıköy 05700
Hamamözü 05720
Merkez 05200
Merzifon 05302
Suluova 05502
Taşova 05802

Posta kodları bir tek Türkiye’de kullanılmaz. Avrupa'da da posta kodu kullanılır. Sıklıkla posta kodu zip code gibi yabancı kelimeler ile arandığı bilinir. Bazı kültürlerde numaralardan hariç yazılar da posta kodu değişkenine dahil edilebilmektedir. Posta kodunun var olmasının en temel amacı; doğabilecek her türlü adres karmaşasının önüne geçmektir. Türkiye’de kullanılmakta olan posta kodlarında ilk 2 sayı o bölgenin plaka kodunu kalanlar ise alt bölgeleri temsil ediyor.

Amasya Posta Kodu Nedir?

Amasya posta kodu : 05000 olarak bilinmektedir.


Amasya İlçeleri