Posta Kodu Sorgulama


Aşağıdaki dinamik arama motorumuzu kullanarak il, ilçe, mahalle veya köylere ait posta kodlarını öğrenebilirsiniz.

Afyonkarahisar Posta Kodu Sorgula


03000

Afyonkarahisar posta kodu araması yapıldıında karşınıza çıkacak olan değer 03000. Posta kodu, herhangi bir dükkana örnek vermek gerekirse Afyonkarahisar adresine göndermeyi planladığınız resmi evrak materyallerin sorunsuz bir şekilde iletilmesi için lazım olan teknik bir numaradır. Türkiye’de her ilçe ve mahallenin posta kodu her biri farklı 5 sayılı dijital numaralardan oluşturulmaktadır, örnek vermek gerekirse sorgulamasını yaptığınız Afyonkarahisar posta kodu 03000. Afyonkarahisar adresine ulaştırmak istediğiniz kolilerin sevkiyat bölümüne yazılacak olan bu benzersiz kodlar ile bu postalarınız eksiksiz ve hızlı bir şekilde istediğiniz adrese gitmektedir.

Firmaların posta gönderilirken zorlanmaması için gerekli olan posta kodları, eşi benzeri olmayan Afyonkarahisar posta kodu yardımıyla posta işleri kusursuz bir şekilde işlemektedir. Afyonkarahisar konumunda belirlediğiniz bir adrese posta veya kargo yollamak isterseniz Afyonkarahisar posta kodu olan 03000 numarasını evraka yazabilirsiniz.

Afyonkarahisar posta kodunun eşsiz bir kod olması sebebiyle kargonun belirtilen adrese sıkıntısız bir biçimde gitmesine yardımcı olur. Eğer posta kodu gibi bir şey olmasaydı gönderilerde adres karmaşası oluşabirdir. Afyonkarahisar posta kodu 03000 yardımı ile evraklarınızı hatasız bir şekilde istediğiniz adrese gönderebileceğiniz için herhangi bir karışıklığın olması söz konusu değildir.

Posta kodlarının bir diğer faydası ise, kargo firmalarının dağıtım yerlerinde postaların posta kodlarına göre ayrılmasına olanak tanımasıdır. Böylelikle iş yükü azalarak zaman kazanılır Afyonkarahisar adresine posta gönderimi çok kolay olur.

Şayet ailenize gönderi yapacaksanız Afyonkarahisar posta kodu sorgulamalarını internet sitemiz yardımıyla yapabilirsiniz. Web sitemizde bulunmakta olan gelişmiş arama alanımız sayesinde PTT üzerinden alınan güncel veriler ile gerçek bilgiye ulaşabilirsiniz. Kullanması çok kolay olan web arayüzümüz sayesinde istediğiniz posta kodunu hızlıca öğrenebilirsiniz.

İnternetin günümüzde bir hayli popüler olmasıyla birlikte sadece evrak üzerinde bulunmayan posta kodları, internette bulunan e-ticaret sitelerindeki teslimat adresi kısımlarında mutlaka istenir. Hata yapmak istemeyen gönderi personelleri, bulunduğunuz yörenin posta kodunu öğrenmek isterler.

Türkiye, Afyonkarahisar için toplamda 18 posta kodu kaydı bulunmaktadır.

Afyonkarahisar Posta Kodları

Başmakçı 03450
Bayat 03780
Bolvadin 03300
Çay 03720
Çobanlar 03107
Dazkırı 03950
Dinar 03400
Emirdağ 03630
Evciler 03960
Hocalar 03530
İhsaniye 03380
İscehisar 03752
Kızılören 03560
Merkez 03050
Sandıklı 03510
Sinanpaşa 03860
Şuhut 03830
Sultandağı 03910

Posta kodları yalnızca Türkiye'ye özel değildir. Tüm dünyada posta kodu kullanılmaktadır. Çoğunlukla posta kodu postal code veya zip code gibi yabancı kelimeler ile arandığı bilinir. Bazı dünya ülkelerinin numaralardan hariç harfleri de posta kodu değişkenine dahil edilebilmektedir. Posta kodunun kullanım amacı; oluşabilecek her türlü adres karmaşasının önüne geçmektir. Türkiye’de kullanılan posta kodlarında ilk 2 rakam şehrin plaka kodunu tarif ederken, kalanlar ise alt bölgeleri temsil ediyor.

Afyonkarahisar Posta Kodu Nedir?

Afyonkarahisar posta kodu : 03000 olarak bilinmektedir.


Afyonkarahisar İlçeleri